Türkeş'in gerçek adı, Hüseyin Feyzullah'dır

Devletin resmi sitesinden alınrıdır: http://www.byegm.gov.tr/yayinlarimiz/TURKHABER/87/T2.htmMHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş vefat etti

Asıl adı Hüseyin Feyzullah olan Alparslan Türkeş, 23 Kasım 1917'de Kıbrıs'ın başkenti Lefkoşa'da doğdu. 1936'da Kuleli Askeri Lisesi'ni, 1938'de Kara Harp Okulu'nu ve 1939'da da Piyade Atış Okulu'nu bitirdi. 1944'te yüzbaşı rütbesiyle Irkçılık-Turancılık davasında yargılandı. 1948'de Kara Harp Akademisi'ni bitirerek kurmay subay oldu.

Aynı yıl ABD'ye gönderildi. Orada da Harp Akademisi'ni ve Piyade Okulu'nu bitirdi. 1955-57 arasında Washington'da NATO Daimi Komitesi'nde görev aldı. 1959'da kısa bir süre Almanya'da Atom ve Nükleer Okulu'na devam etti. Aynı yıl albaylığa yükseldi ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı NATO Şubesi Müdürlüğü'nde bulundu.

27 Mayıs Hareketi'ni gerçekleştiren Milli Birlik Komitesi'nde de yeralan Türkeş, müdaheleden sonra Başbakanlık Müsteşarlığı'na getirildi. İktidarın sivillere devredilmesine karşı çıkan "Ondörtler" içinde yeralan Türkeş, 13 Kasım 1960'ta emekli oldu. 31 Mart 1965'te üye olduğu Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'nde (CKMP) kısa sürede etkili olarak aynı yılın Ağustos ayında Genel Başkanlığa ve milletvekilliğine seçildi. Partisinin adını 1969'da

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) olarak değiştirilmesinden sonra, aynı yıl MHP'den Adana milletvekili oldu. 1975-78 arasında kurulan 1. ve 2. Milliyetçi Cephe Hükümetleri'nde Başbakan Yardımcılığı yaptı.

12 Eylül 1980 harekatından sonra tutuklanarak MHP ve Ülkücü kuruluşlar için açılan davada yargılandı. 5 yıla yakın bir süre tutuklu kalan Türkeş, yargılanması sonunda beraat etti.

1987'deki halk oylamasının ardından Milliyetçi Çalışma Partisi'ne (MÇP) girdi.

4 Ekim 1987'de Genel Başkanlığa seçildi. MHP 1992'de tekrar açılınca Türkeş'in isteği ile MÇP mal varlığıyla birlikte MHP'ye katıldı. MÇP'nin 24 Ocak 1993'te toplanan 4. Olağanüstü Kongresi'nde partinin adı Milliyetçi Hareket Partisi oldu.

Aralık 1994 Genel seçimlerinde Genel Başkanı bulunduğu Milliyetçi Hareket Partisi yüzde sekizden fazla oy almasına rağmen parlamentoya giremedi.

4 Nisan Cuma günü Ankara'da vefat eden Alparlan Türkeş 8 Nisan 1997 Salı günü Anka-ra'da düzenlenen devlet töreninden sonra toprağa verildi.

 

 

Alıntı:
BozBeyaz´adlı üyeden Alıntı
Kimsiniz, Neredesiniz. Bi ortalığa çıkın, Sokağa, Caddeye çıkın yüzünüzü görelim. Detaylara inelim Kimin güdümündesiniz Bir Araştıralım.

Sen kimsin sarı çizmeli mehmet ağa?

Her yaptığımızı sanamı soracağız sanamı danışacağız!

Aciziyet içinde siyaset yapan kim? Kürde, Çerkeze kardeş diyen kim? Milliyetçilik adı altında Ümmetçilik yapan kim! arap Arvasinin peşinden giden kim?

Sen kim oluyorsun ki bizlere ''kaç şehit verdiniz'' diyebilme cesaretini kendinde buluyorsun! Ne o yoksa 1700 ölen ülkücünün daha sonra 5 bin yapıldığını bilmediğimizimi sanıyorsun?

Aranızdan bir kişi doğruyu yapar (o da belki Türkçü damarı kabardığı için) sonra siz binlerce amele sentezcilerde sahip çıkarsınız!

Fazla kötü söz duymadan burayı terket!

Kimin mi güdümündeyiz! A**nın A**** sor!

__________________
Başbuğ Atatürk Diyor ki : "Milleti taassubun pençesinden kurtarıp O'nun milliyetçilik vasfını uyandırmalı, O'na TÜRKÇÜLÜK imanını aşılamalıyız"

[ Muvaffak İhsan Garan - Milletlerin sevgilisi Atatürk - s.51 ]
 
Tuğra ; bir adet gözün ve iyi algılamaya yetecek bir beynin varsa, bu sitenin amacını kavrayabilirsin!
__________________
 
ÜLKÜCÜ ŞEHİT SAYISI EN FAZLA 1200 CİVARINDADIR. AMA ÜLKÜSÜZLER HERŞEYDE OLDUĞU GİBİ ŞEHİT SAYISINDA DA YALANA BAŞVURMUŞLARDIR. AYRICA KOMÜNİSTLERİN TOPLAM ÖLÜ SAYISI 700'DÜR VE BU KESİN SAYIDIR. 700'E 5000 ORANI ZATEN OLAYIN PALAVRADAN İBARET OLDUĞUNU GÖSTERMEYE YETİYOR. BUNUN YANINDA ŞEHİTLERİN ÇOĞU DA TÜRKÇÜLERDİ.
 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !